BLOG / Cisco Akıllı Lisanslamada Uzmanlaşma Bölüm-2

Cisco Akıllı lisanslama yöntemi:

Önceki blogumuzda, müşteriler için lisans yönetiminin sınırlı kontrolünü sağlayan geleneksel lisanslama yöntemini ele aldık. Bu blogda, lisans yönetimini kolaylaştıran Akıllı lisans yöntemini açıklayacağız.

Cisco Akıllı Lisanslama, müşterilere kuruluşlarındaki çevrimiçi portallar aracılığıyla kullanılabilecek bir lisans havuzuna erişim sağlar. Geleneksel lisanslama yönteminden farklı olarak Akıllı lisanslama, müşterinin satın aldıklarına (hangi lisanslar için ödeme yaptıklarına) ve ne kullandıklarına (hangi aygıtlarda hangi hizmetlerin kullanıldığına) ilişkin çok daha fazla görünürlük sağlar. Bu iki yöntemi karşılaştırırken, daha sonra (Akıllı lisanslama) bazı avantajlar vardır, bunlardan bazıları hakkında tartışacağız:

- Tam Görünüm

  • Yazılım varlıklarınızın ve cihaz kullanımının merkezileştirilmiş görünümüne sahip tek bir arayüz, yönetimi basitleştirir.

- Sanal Kayıt

  • Geleneksel yöntemden farklı olarak PAKs gerekmez ve cihazların kilidini kendiniz kolayca açabilir ve etkinleştirebilirsiniz.

- Şirket Tabanlı Lisanslama

  •  Havuza alınan lisanslar esnektir ve farklı cihazlarla kullanılabilir, Ayrıca orijinal satın almanın ötesinde tüketilebilir ve daha sonra mutabık kılınabilir.

Akıllı lisanslama yöntemi ile, bir Cisco Akıllı hesabıyla bir lisans havuzu ilişkilendirilir ve bu özel Cisco hesabının kısa bir süre sonra bir lisans Bankası görevi gördüğünü ve yeni lisansların otomatik olarak Akıllı hesaba yatırıldığını ve yetkilendirme olarak da bilinen hesap lisans bakiyesinin artırıldığını tartışacağız. Lisansların süresi dolduğunda veya sona erdiğinde, stok bakiyesindeki lisans sayısı azalır.

Cisco Akıllı Hesap:

Cisco Akıllı lisansı kullanmanın ilk adımı, şirketinizin Akıllı Hesabını oluşturmaktır. Kullanıcıları, kayıtlı ürünleri görüntüleyebileceğiniz ve Akıllı Lisanslarınızı yönetebileceğiniz merkezi konumdur.

Cisco Akıllı Hesabınızı oluşturmak için, Cisco ID'nizle aşağıdaki adrese giderek Cisco Software Central'da oturum açmanız gerekir:

software.cisco.com


Şimdi Akıllı Lisanslama, Yeni hesap bölümünde "Hesap Oluştur" u tıklayın.


 

Bu adımda, Cisco profil bilgilerinizi ve Cisco ID'nizle ilişkili şirket bilgilerini onaylamanız gerekir, ardından yeni Akıllı Hesabınız için Hesap adını belirtebilirsiniz. Kuruluş başına yalnızca bir Akıllı Hesap olması önerilir.

Akıllı Hesabınız ve ilgili tüm lisanslar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için Akıllı Hesap altında Sanal Hesap olan başka bir kullanışlı özellik vardır.

Sanal hesap, Akıllı hesaptaki lisanslarınızı, cihazlarınızı, hizmetlerinizi ve aboneliklerinizi yönetmenize yardımcı olan bir alt hesaptır. Akıllı hesabınızda sahip olabileceğiniz sanal hesap sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak, her Sanal hesapta en fazla on alt klasör katmanınız olabilir. Akıllı hesap oluşturulduğunda, otomatik olarak varsayılan bir Sanal hesap da oluşturulur. Sanal hesaplar, cihazlarınızı ve lisanslarınızı düzenlemenize ve yönetmenize, bir Sanal hesap içindeki kullanıcılara yönetim hakları vermenize, erişimi kontrol etmenize ve kullanıcıları belirli hesaplara atamanıza ve lisansları ve cihazları kurumsal ihtiyaçlarınıza göre sınıflandırmanıza olanak tanır.

Sanal hesap oluşturmak için aşağıdaki adrese gitmeniz gerekir:

Software.cisco.com

Ardından “Akıllı Hesabı Yönet” bölümünde “Hesabı Yönet”e tıklayın.


“Hesabı Yönet”e tıkladıktan sonra “Hesap Özellikleri” sayfasına yönlendirileceksiniz:


Hesap bilgilerini inceledikten sonra sayfanın üst kısmında yer alan “Sanal Hesap” sekmesine tıklayabilir, bu sayfada yeni bir sanal hesap oluşturma, var olanı silme ve sanal hesap bilgilerini dışa aktarma seçeneğini görebilirsiniz.


 

"Sanal hesap oluştur"a tıkladıktan sonra, adı, ana hesabı, erişim düzeyini, süreyi ve o sanal hesaba atamak istediğiniz kullanıcıları belirtebileceğiniz yeni sayfaya yönlendirileceksiniz:


-          Akıllı hesaba ve Sanal hesaplara atanabilecek birden çok rol düzeyi vardır:

-          Akıllı Hesap onaylayıcısı:

o   Akıllı hesap özelliklerini düzenleyebilir, tüm kullanıcıları görüntüleyebilir, sözleşmeleri kabul edebilir ve olay günlüklerini görüntüleyebilir, onaylayanlar lisansları yönetemez.

-          Akıllı Hesap yöneticileri:

o   Akıllı hesap özelliklerini düzenleyebilir, kullanıcıları ve sanal hesapları ekleyebilir ve düzenleyebilir, sözleşmeleri kabul edebilir, olay günlüklerini görüntüleyebilir ve Akıllı hesabın tamamı için lisansları yönetebilir.

-          Akıllı Hesap Kullanıcıları:

o   Tüm Sanal hesaplara erişebilir ve lisanslama işlemlerini gerçekleştirebilir ancak yeni sanal hesaplar oluşturamaz veya kullanıcıları yönetemez.

-          Sanal Hesap Yöneticileri:

o   Sanal hesaplar atamak, atanan sanal hesaplar için olay günlüklerini görüntülemek, hesap sözleşmelerini görüntülemek ve atanan Sanal hesaplar için lisansları yönetmek için kullanıcıları ekleyebilir ve düzenleyebilir.

-          Sanal Hesap Kullanıcıları:

o   Atandıkları Sanal hesaplar için lisanslamayı yönetebilir, ancak yeni kullanıcı ekleyemezler.

Gördüğünüz gibi, her bir role atanan roller ve erişim düzeyi kuruluşunuz için kritik öneme sahiptir, bu nedenle doğru kullanıcılara doğru erişim düzeyini veya rolünü atayarak lisanslama ile ilgili her şeyin sizin kontrolünüz altında olduğundan ve hataların azaltılacağından emin olabilirsiniz.

Akıllı Hesap ve sanal hesap oluşturduktan sonra Akıllı hesap özelliklerinden yararlanmak için her şey hazırdır. Bir sonraki blogumuzda, lisanslama dağıtım seçenekleri ve sanal hesabınıza lisans ekleme ve son olarak cihazı kaydetme yöntemi hakkında konuşacağız.